Zamknięcie działalności
Napisane przez w temacie Prawo

Wiele osób rozpoczyna działalność gospodarczą każdego roku, ale też wiele ją kończy. Likwidacja firmy może być natomiast nawet trudniejszym procesem, niż jej zamykanie.

Po pierwsze trzeba zakończyć całą rachunkowość i pozbyć się w jakiś sposób pozostałego towaru. Likwidacja firmy nie powinna bowiem niczego po sobie pozostawić – jak zamykamy to zamykamy. Bardzo ważne są kwestie związane z podatkiem od wartości dodanej, czyli popularnym VAT-em (w Polsce nazywanym podatkiem od towarów i usług).

Wiele rzeczy w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej było zarejestrowanych na firmę, a teraz trzeba z nimi coś zrobić. Szczególnie tyczy się to osób, które prowadziły indywidualną działalność. Likwidacja firmy może się bowiem wiązać z pewnymi konsekwencjami. Przykładowo jeśli samochód był wzięty na firmę, najlepiej będzie go sprzedać jeszcze przed zamknięciem działalności.

Zamykanie firmy to nie taka prosta sprawa

Wiąże się to z uniknięciem oddania VAT-u, który przy nabywaniu pojazdu został zwrócony. Likwidacja firmy polegająca na tym, że przepiszemy samochód na siebie, nic nie da – trzeba będzie ten podatek oddać państwu. Lepiej więc auto jest sprzedać komuś innemu. To samo się tyczy wszystkich innych sytuacji związanych z majątkiem przedsiębiorstwa, gdy się przeprowadza coś takiego, jak likwidacja firmy.

Najlepiej skorzystać z prawników

Innym aspektem jest zamknięcie spraw rachunkowych. Trzeba będzie się rozliczyć ostatecznie z prowadzonych ksiąg przychodów i rozchodów oraz z rejestru VAT. Najlepiej, aby taką sprawą zajął się doświadczony księgowy, który zrobi wszystko w zastępstwie.